Јапонија ја одбележа 78-годишнината од нуклеарниот напад врз Нагасаки

Јапонија им оддаде почит на жртвите од атомската бомба фрлена врз градот Нагасаки пред 78 години, повикувајќи ги земјите да се откажат од нуклеарното оружје.

Градоначалникот на Нагасаки, Широ Сузуки, рече дека државите кои поседуваат нуклеарно оружје треба смело да го отфрлат, кое, како што велат, им служи за нуклеарно одвраќање.

Оваа порака градоначалникот ја упати на комеморацијата, која беше многу помала од вообичаеното бидејќи Јапонија се соочува со минување на тајфун. Токму поради тајфунот Кануна, кој носи обилни дождови и силни ветрови, на комеморацијата не присуствуваа гости од Јапонија и странство, меѓу кои и премиерот Фумио Кишида.

По првпат од 1963 година, комеморацијата на жртвите не се одржа во Паркот на мирот Нагасаки, туку во изложбена сала.

На церемонијата во 11:02 часот беше одржано едноминутно молчење за жртвите во спомен на 9 август 1945 година, кога атомска бомба беше фрлена на Нагасаки. Само во градот Нагасаки 70.000 луѓе загинаа директно од експлозијата, а 75.000 други беа повредени.

Три дена претходно, САД фрлија атомска бомба и го уништија градот Хирошима. Во двата атомски напади загинале меѓу 129,000 и 226,000 луѓе, од кои повеќето биле цивили, и тоа останува единствената употреба на нуклеарно оружје во вооружен судир.

Јапонија капитулираше на 15 август 1945 година.

Back to top button
Close