Австрија Виена, спонзорирана од „Гаспром“, не доби лиценца за Бундеслигата

 

Стравувањето на навивачите на Австрија Виена дека на нивниот трофеен тим му се заканува згаснување се зголемија, откако клубот, спонзориран од руски „Гаспром“, не доби дозвола за настап за следната сезона.

Раководството на австриската Бундеслига соопшти дека неиздавањето на лиценцата се должи на финансиски и правни причини.

Еден од најтрофејните австриски фудбалски клубови сега има право на жалба во рок од осум денови, а конечната одлука треба да биде позната до 27 април.

Клубот од Виена соопшти дека договорот за спонзорство со „Гаспром“ е сè уште важечки, но оти до Бундеслигата доставиле план за ликвидност со и без парите од рускиот спонзор.

Во истовреме, клубот наведе дека се работи на раскинување на договорот со руската компанија, но тој договор предвидува спонзорство од повеќе милиони евра, кои во моментов и се неопходни на Австрија Виен

Back to top button
Close