Бајден и Шолц се согласија да испратат борбени возила за да и помогнат на Украина

epa09736352 US President Joe Biden meets with German Chancellor Olaf Scholz in the Oval Office at the White House, in Washington, DC, USA, 07 February 2022. EPA-EFE/Al Drago / POOL

 

Американскиот претседател Џо Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц се согласија денеска да испратат борбени возила за да и помогнат на Украина во борбата против Русија, соопшти Белата куќа.

– САД имаат намера да и достават на Украина борбени возила за пешадија „Бредли”, а Германија има намера да и обезбеди на Украина борбени возила „Мардер”. Двете земји планираат да ги обучуваат украинските сили за соодветните системи, се вели во соопштението на Белата куќа.

„Бредли” е оклопно возило со моќен топ, а за потребите на американската армија на боиштата се користи од средината на 1980-тите.

Киев побара од САД да испратат тенкови „Абрамс” во Украина, што Вашингтон се уште не го одобри

Back to top button
Close