Бајден лично ќе ги обновува односите со Европа на самитот на НАТО во Брисел

Американскиот претседател Џо Бајден и другите лидери на НАТО планираат на самитот на НАТО во Белгија на 14 јуни да разговараат за тензичните односи со Русија и Кина, повлекувањето на војниците од Авганистан и иднината на 30-члениот воен сојуз.

Состанокот во седиштето на НАТО во Брисел ќе биде можност за Бајден лично да воспостави односи со лидерите од Европа и Канада, кои ескалираа за време на поранешниот претседател Доналд Трамп.

– Ова е единствена можност за зајакнување на НАТО како олицетворение на односите Европа-Северна Америка, нагласи генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг додаде дека состанокот ќе се фокусира на „безбедносните предизвици денес и утре: агресивните активности на Русија, заканата од тероризам, кибернападите, новите и деструктивни технологии, влијанието на климата врз безбедноста и подемот на Кина“.

Состанокот ќе се одржи кога трупите на НАТО ќе го напуштаат Авганистан, досега најголемата и најпредизвикувачка операција на Алијансата. Тие треба да се повлечат најдоцна до 11 септември.

Сојузниците на НАТО ја активираа клаузулата за колективна одбрана на организацијата за прв и единствен пат по нападите на 11 септември врз Њујорк и Вашингтон во 2001 година за да се обединат во одбрана на САД.

Back to top button
Close