Белата куќа демантира: Бајден не бега од Путин

Публикациите дека американската администрација се обидува да избегне дури и случајна средба меѓу американските и руските лидери Џо Бајден и Владимир Путин на самитот на Г20 не се точни, изјави портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер.

Оваа информација е неточна, не е вистина“, рече Жан-Пјер на брифингот.

Така таа одговори на барањето да го коментира написот на Политико дека американските власти наводно преземаат мерки за да го спречат Бајден да се судри со Путин во ходникот и дека не преминал со него додека снимала групна фотографија на лидерите на самитот на Г20.

Back to top button
Close