Белгиска докторка пред суд затоа што охрабрила пациентка да се вакцинира против Ковид-19

Пациентка во Белгија поднесе тужба против матичен лекар откако била вакцинирана против Ковид-19 и имала невролошки последици, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Информацијата ја обелоденува деновиве белгискиот весник Ле Соар.

Докторката и пациентката, чии идентитети се заштитени, најверојатно ќе се соочат пред суд поради тоа што пациентката смета дека докторката ја охрабрила да прими вакцина против Ковид-19 по што добила невролошки последици.

Back to top button
Close