Бензема го се израмни со Ди Стефано, само Роналдо и Раул имаат повеќе голови од него во Реал

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема постигна два гола синоќа на мечот со Селта од Шпанското фудбалско првенство (2:1).

Французинот ги постигна 215 и 216 гола за Реал Мадрид во шпанската Примера и се искачи на третото место во историјата на клубот, израмнувајќи се со Алфредо ди Стефано.

Рекордер во оваа статистичка категорија е Кристијано Роналдо со 312 гола. Пред Бензема е и долгогодишниот капитен и легенда на „кралскиот клуб“ Раул Гонзалес со 228 постигнати голови

Back to top button
Close