Берат Јакупи, балкански вицешампион во карате

Вчера, во вистински спортски спектакл на Балканското првенство во карате, спортистот Берат Јакупи го освои сребрениот медал и стана балкански вицешампион во карате. Јакупи прикажа извонреден настап на овој турнир, имаше 5 борби по ред и направи заслужена чест на подиумот.

Постигнувањето на сребрениот медал во ваква силна конкуренција е доказ за неверојатната посветеност на Јакупи на спортот.

Но, за Берат ова е само почеток. Тој ќе продолжи со интензивните подготовки во текот на овие месеци и е подготвен да се соочи со следниот предизвик на крајот на октомври на Светското првенство во карате, каде што има за цел да донесе медали за својата земја.

Берат Јакупи покажува дека е еден од најуспешните спортисти на меѓународната карате сцена.

 

Back to top button
Close