Без билети или со фалсификати на финалето во ЛШ се обиделе да влезат 30-40 илјади навивачи

Помеѓу 30.000 и 40.000 навивачи без или со лажни билети се обиделе да влезат на саботното финале во Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и Ливерпул (1:0) во Париз.

Ова се наведува во извештајот на француската полиција, објавија француските медиуми. Според органите на редот, околу 300-400 млади луѓе од локалното предградие Сен Дени сепак успеале бесплатно да влезат на „Стад де Франс“.

За да создаде ред, полицијата употреби и солзавец, а поради инцидентот пред стадионот, финалето доцнеше повеќе од половина час.

Натпреварот заврши со победа на Реал Мадрид со 1:0.

Back to top button
Close