Би-Би-Си: Борбените авиони на РАФ овластени да гаѓаат дронови во Ирак и Сирија

Авионите на британските кралски воздухопловни сили (РАФ) „Тајфун“ ноќва летаат над областите на Ирак и Сирија и добија овластување да ги гаѓаат сите ирански дронови и проектили што летаат на домет, јави Би-Би-Си.

Британското Министерство за одбрана во моментов не открива колку „тајфуни“ се во воздух или дали пресретнале цели.

Во соопштението на Министерството за одбрана јасно се информира дека авионите на РАФ летаат во истите области во кои веќе неколку години спроведуваат мисии против Исламска држава како дел од операцијата Шадер.

Тие не летаат над Израел

Back to top button
Close