Би-Би-Си вечерва одлучи – продолжува со известување од Русија

epa08198079 A general view of the BBC (British Broadcasting Corporation) in Central London, Britain, 06 February 2020. It has been reported that the British government launched a public consultation into the annual license fee payment that funds the Corporation. EPA-EFE/WILL OLIVER

 

Британскиот јавен сервис Би-Би-Си денеска соопшти дека одлучил да продолжи да известува на англиски јазик од Русија.

Би-Би-Си во петокот соопшти дека го прекинала известувањето во Русија откако Думата го усвои законот со кој може да се осуди до 15 години затвор секој еден за кого ќе се утврди дека намерно шири лажни вести, пренесуваат британските медиуми.

„Ги разгледавме импликациите на новиот закон, заедно со итната потреба за известување од Русија. По внимателното разгледување на прашањето вечерва одлучивме да продолжиме да известуваме на англиски јазик од Русија“, се наведува во соопштението на Би-Би-Си.

Британскиот јавен сервис нагласува дека ќе известува независно и непристрасно, почитувајќи ги своите строги уредувачки стандарди.

„Безбедноста на нашиот персонал во Русија останува наш приоритет број еден“, се додава во соопштението

Back to top button
Close