Блинкен: Украина нема да напаѓа цели на територијата на Русија

epa09801650 US Secretary of State Antony Blinken speaks as he is welcomed by European Commission President ahead of a meeting, amid Russia’s invasion of Ukraine, in Brussels, Belgium, 04 March 2022. EPA-EFE/YVES HERMAN / POOL

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска објави дека украинските власти го увериле дека нема да ги користат системите за оружје со голем дострел обезбедени од Вашингтон против цели на руска територија.

Американскиот претседател Џо Бајден одобри нова испорака на ракетни системи за Украина што можат прецизно да погодат цели на оддалеченост до 80 километри во рамките на пакетот оружје вреден 700 милиони долари што беше претставен денеска.

Претходно денеска Москва негативно го оцени новиот пакет американска воена помош за Украина.

Back to top button
Close