Бројката на загинати во масакрот во Тексас се искачи на 21

18-годишен вооружен напаѓач уби 19 деца и двајца возрасни додека одел од училница во училница во основно училиште во Тексас, соопштија официјални лица, додавајќи го настанот на страшната, долгогодишна серија масовни убиства во цркви, училишта и продавници.

Напаѓачот бил убиен од агент на граничната патрола кој влетал во училиштето без да чека на засилување, според службеник за спроведување на законот.

Нападот во вторникот во основното училиште „Роб“ во гратчето Увалде со многу латино население беше најсмртоносното пукање во американско училиште откако вооружен напаѓач уби 20 деца и шест возрасни во основното училиште „Сенди Хук“ во Њутаун, Конектикат, во декември 2012 година.

Неколку часа по нападот, семејствата сè уште чекаа информации за нивните деца. Во граѓанскиот центар на градот, каде што се собраа некои, тишината постојано беше прекинувана со крици и лелеци. „Не! Те молам не!” еден маж викна додека прегрнуваше друг маж.

„Моето срце е скршено денес“, рече Хал Харел, началник на училишната област. „Ние сме мала заедница и ќе ни требаат вашите молитви за да го поминеме ова“.

Гувернерот Грег Абот изјави дека еден од двајцата возрасни убиени бил учител.

Адолфо Круз, 69-годишен мајстор за климатизација, сè уште беше надвор од училиштето додека сонцето заоѓаше, барајќи информации за неговата 10-годишна правнука, Елиајха Круз Торес.

Тој се упатил кон местото на настанот откако добил застрашувачки повик од неговата ќерка набргу по првите извештаи за пукањето. Тој рече дека другите роднини се во болницата и во граѓанскиот центар.

Чекањето, рече тој, бил најтешкиот момент во неговиот живот.

„Се надевам дека е жива“, рече Круз.

Нападот беше најновиот мрачен момент за земјата зафатена со низа масакри, а дојде само 10 дена по смртоносното, расистичко дивеење во супермаркет во Бафало, Њујорк. И изгледите за каква било реформа на регулативите за оружје на нацијата изгледаа како слаби, ако не и помрачни, отколку по убиствата во „Сенди Хук“.

Но, претседателот Џо Бајден изгледаше подготвен за борба, повикувајќи на нови ограничувања за оружјето во обраќањето до нацијата неколку часа по нападот.

„Како нација треба да прашаме, кога во Божјо име ќе се спротивставиме на лобито за оружје? Кога во Божјо име ќе го направиме она што треба да се направи?“ – праша Бајден. „Зошто сме подготвени да живееме со овој масакр?“

Засега не е јасно колку луѓе се ранети, но началникот на полицијата во Увалде, Пит Аредондо, рече дека има „неколку повредени“.

Членовите на персоналот и роднините на уништените жртви можеа да се видат како плачат додека излегуваа од Меморијалната болница Увалде, која рече дека таму се однесени 13 деца. Друга болница објави дека 66-годишна жена е во критична состојба.

Официјалните лица веднаш не го открија мотивот, но тие го идентификуваа напаѓачот како Салвадор Рамос, жител на заедницата на околу 135 километри западно од Сан Антонио. Официјални лица за спроведување на законот рекоа дека тој дејствувал сам.

Увалде, дом на околу 16.000 луѓе, е на околу 120 километри од границата со Мексико. Основното училиште „Роб“, кое има речиси 600 ученици во второ, трето и четврто одделение, е во претежно станбена населба со скромни домови.

Нападот дојде додека училиштето ги одбројуваше последните денови од учебната година со низа тематски денови. Рамос на социјалните мрежи навести дека може да дојде до напад, според државниот сенатор Роланд Гутиерез, кој рече дека бил информиран од државната полиција. Тој истакна дека напаѓачот „предложил децата да внимаваат“ и дека купил две „јуришни оружја“ откако наполнил 18 години.

Пред да се упати кон училиштето, Рамос пукал во својата баба, изјави Гутиерез. Други официјални лица рекоа дека бабата преживеала и се лекува, иако нејзината состојба не е позната.

Инспекторите веруваат дека Рамос објавил фотографии на Инстаграм од два пиштоли што ги користел во пукањето, и тие испитувале дали тој дал изјави на интернет неколку часа пред нападот, изјави службеник за спроведување на законот.

Нападот започнал околу 11:30 часот, кога вооружениот напаѓач удрил со својот автомобил пред училиштето и влетал во зградата, според Тревис Консидин, портпарол на Одделот за јавна безбедност во Тексас. Жител кој ја слушнал несреќата повикал 911, а двајца локални полицајци размениле пукање со Рамос.

И двајцата полицајци беа застрелани. Не беше веднаш јасно каде во кампусот се случила таа конфронтација или колку време помина пред да пристигнат повеќе власти на местото на настанот.

Еден агент на граничната патрола, кој работел во близина кога почнало пукањето, влетал во училиштето без да чека поддршка го застрелал напаѓачот, кој бил зад барикадата.

Агентот бил ранет, но можел да излезе од училиштето, изјави службеникот за спроведување на законот.

Сочувства пристигнуваат од лидерите ширум светот. Папата Франциско се изјасни дека е време да се каже „доста е“ за неселективна трговија со оружје! Министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба од Украина, која е во војна со Русија по инвазијата на Москва, рече дека неговата нација, исто така, ја знае „болката од губењето невини млади животи“.

Трагедијата во Увалде беше најсмртоносното пукање во училиште во историјата на Тексас, и го зголеми мрачниот резултат во државата, која беше место на некои од најсмртоносните престрелки во САД во последните пет години

Back to top button
Close