Бугарија: Рекордни 12.399 новозаразени и 73 смртни случаи од Ковид-19 за изминатите 24 часа

Бугарија денеска пријави рекордни 12.399 нови случаи на новозаразени со коронавирус за еден ден, покажуваат официјалните податоци, при што повеќето случаи се предизвикани од позаразниот сој Ммикрон. Бугарија, каде има вакцинирани помалку од 30 отсто од своите седум милиони жители, забележа уште 73 смртни случаи во изминатите 24 часа. Во болниците има 5.347 лица, од кои 523 се на интензивна нега. Според најновите податоци, бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Бугарија надмина 903.000, а починале 32.869 лица. Најмногу новозаразени има во Софија – 3.199.

„Неодамнешниот скок на бројот на деца со позитивен тест за коронавирус ги поттикна бугарските власти да размислат за продолжување на еднодневниот одмор на девет дена, почнувајќи од 29 јануари“, рече бугарскиот министер за образование.

Над 38 отсто од учениците се префрлија на онлајн настава, додека рестораните, кафулињата и баровите во главниот град Софија од утре ќе треба да работат со 50 отсто капацитет и до 22 часот.

Back to top button
Close