Бугарската фудбалска федерација очекува УЕФА да ја казни Македонија

Бугарската фудбалска федерација очекува УЕФА да ја казни Македонија

Македонската А репрезентација во својот последен натпревар во Лигата на нации загуби со 0:1 од Бугарија на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Пред почетокот на мечот бугарската химна од почеток до крај беше исвиркувана.

Извршниот директор на Бугарската фудбалска федерација Борислав Попов изјави дека Македонија ќе добие санкција од УЕФА за исвиркување на националната химна на Бугарија.

Попов го спореди овој меч со натпреварот против Англија пред три години кога Бугарија беше обвинета за расизам.

 

 

Back to top button
Close