Четири лица се убиени од напаѓач во болница во Оклахома

Четири лица се убиени во пукање во болница во Тулса, Оклахома, соопшти полицијата.

Полицијата потврди дека и осомничениот напаѓач, кој бил вооружен со пушка и пиштол, e мртов.

Полицијата во средата попладне во болницата „Свети Францис“ пристигнала на местото на настанот за три минути, што, како што велат, што придонело бројот на загинати да не биде поголем.

Во нападот, за кој засега не се познати мотивите, имало неколку ранети.

Заменик-началникот на полицијата Ерик Далглиш изјави дека напаѓачот, кој сè уште не е идентификуван, се здобил со смртоносни прострелни рани, кои се верува дека самиот си ги нанел.

Тој рече дека полицијата добила повик за пукање во 16:52 часот по локално време (21:52 часот по средноевропско време) и дека на местото на настанот пристигнала за три минути.

„Полицајците кои пристигнаа слушнале пукотници во зградата и веднаш се упатиле кон вториот кат од болницата каде што се случи нападот“, рече тој.

Капетанот Ричард Меуленберг изјави дека кога полицијата пристигнала во болницата пронашла неколку застрелани луѓе, од кои некои веќе биле мртви.

Тоа беше „ужасна сцена“, рече тој.

Американскиот претседател Џозеф Бајден бил информиран за пукањето во Тулса, соопштија и претставници на Белата куќа во соопштението.

Ново пукање во САД се случи само неколку дена откако вооружен напаѓач уби 19 деца и двајца учители во училиште во Тексас.

Во средината на мај, 18-годишен белец беше осомничен дека убил 10 луѓе во супермаркет во Бафало, Њујорк.

Back to top button
Close