Данска и Шпанија најблиску до полуфиналето на ЕП во ракомет

epa09703039 Mikkel Hansen (C) of Denmark in action against Marin Jelinic (R) of Croatia during the Men’s European Handball Championship Group main round match between Denmark and Croatia at the MVM Dome in Budapest, Hungary, 22 January 2022. EPA-EFE/Zsolt Szigetvary HUNGARY OUT

 

На Европското ракометно првенство во Унгарија и Словачка се игра главната рунда, а по две кола, плус пренесените бодови од прелиминарната рунда, Данска и Шпанија се на чекор до полуфиналето.

Данците по триумфот синоќа над Хрватска стигнаа до шест бода во Групата 1, по нив се Франција и Исланд со по четири бода, Холандија и Црна Гора имаат по два, Хрватска е последна без освоен бод.

Во Групата 2, Шпанија има максимални шест бодови, Норвешка и Шведска досега собраа по четири, Германија и Русија имаат по два, Полска е без бодови.

Денес на континенталниот шампионат играат:
Полска – Русија (15:30 часот)
Германија – Шведска (18 часот)
Шпанија – Норвешка (20:30).

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close