Дел од западните весници за новиот сој на коронавирусот – Омикрон

Дали вакцините ќе ја спречат варијантата на коронавирусот Омикрон, прашува Њујорк Тајмс. Новата верзија предизвикува нова загриженост, бидејќи ако се покаже дека постоечките вакцини не влијаат на тоа, тие ќе мора да се модифицираат, забележува американското издание. Наспроти позадината на прекинот на воздушните врси со Јужна Африка и стравувањата од нов глобален бран на коронавирус во текот на викендот, научниците почнаа избезумена работа за собирање податоци за новиот сој на коронавирусот – Омикрон, нејзините карактеристики и, пред се, колку вакцините ќе бидат ефекасмни. Првичните информации даваат нејасна слика. Можно е варијантата полесно да се пренесува и полесно да се избегнат имунолошките реакции на организмот, како во случај на вакцинација, така и при природна инфекција, во споредба со претходните варијанти на вирусот, велат експертите. Вакцините може да продолжат да обезбедуваат соодветна заштита во смисла на спречување на тешки форми на ковид и смрт, но можеби ќе бидат потребни дополнителни дози за да се обезбеди заштита за повеќето луѓе. Производителите на Фајзер и на Модерна, се подготвуваат да ги модифицираат своите препарати доколку е потребно, посочува Њујорк Тајмс.

Владата на американскиот претседател Џо Бајден смета дека засилувачките дози се најдобрата стратегија за спротивставување на новата верзија на коронавирусот, објави Вашингтон пост. Американското издание објавува мислење на експертите, вклучително и главниот специјалист за заразни болести во САД, Ентони Фаучи, дека е малку веројатно достапните вакцини да не обезбедат никаква заштита од новиот сој. Весникот се фокусира и на соопштенијата од Светската здравствена организација дека работи со голем број истражувачи од целиот свет за да се разбере како Омикрон ќе влијае на постоечките вакцини.

Британија се обложува на бустер дози за да го спаси Божик, пишува британски „Тајмс“. Изданието ја нагласува изјавата на британскиот министер за здравство Саџид Џавид дека кампањата за засилена вакцинација ќе ја намали потребата од воведување нови ограничувања поради коронавирусот

Back to top button
Close