Девојчето во Германија било избодено 32 пати поради ТикТок кавга

Две девојчиња на возраст од 12 и 13 години го признаа убиството на 12-годишното девојче Луиза, кое во неделата беше пронајдено мртво во близина на нејзиниот дом, соопшти полицијата.

(…)

Дванаесетгодишната Луиза беше пронајдена во неделата наутро во близина на нејзиниот дом, на самата граница меѓу сојузните покраини Рајнска област-Пфалц и Северна Рајна-Вестфалија, на запад од Германија. Домот на убиената се наоѓа во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Најпрво полицијата се сомневаше за сексуален престап, но обдукцијата не ги потврди овие сомнежи.

Луиз исчезна во саботата додека се одеше дома од кај другарка ѝ. Била пријавена за исчезната бидејќи не дошла дома, а не се јавувала ниту на својот мобилен телефон. Беше започната потрага во која учествуваа поголем број полициски службеници. Нејзиното тело беше пронајдено во неделата во шумата во близина на железничкиот тунел.

 

Мотивот е кавга на ТикТок

 

Како што дознава Фокус онлајн, мотивот за убиството е одмазда. Наводно трите девојки се скарале на ТикТок. Имено, жртвата се исмевала со една од двете девојки кои ја убиле. На кој начин – останува нејасно.

(…)

Шпигел пишува и дека откако ја убиле Луиза, девојките отишле дома и ги повикале нејзините родители и се преправале дека не знаат каде е и дека се загрижени за неа. На социјалните медиуми споделуваат информации од потрагата.

Повеќе

Back to top button
Close