Дневниот број на новозаразени во Франција конечно падна под 400.000

epaselect epa09680490 A woman wearing a face mask walks near the Eiffel Tower in Paris, France, 12 January 2022. COVID-19 cases have recorded its highest number daily since the start of the pandemic in France. EPA-EFE/Mohammed Badra

 

 Вчера во Франција се регистрирани 389.320 новозаразени лица со коронавирусот, по четири последователни дена кога бројот на новозаразени беше над 400.000.

Француското Министерство за здравство соопшти дека на одделенијата за интензивна нега има 3.746 пациенти, 46 помалку од претходниот ден.

Министерството исто така соопшти дека 167 лица починале од корона вирусот во текот на изминатите 24 часа, со што вкупниот број на починати од Ковид-19 во Франција се зголеми на 128.514.

Back to top button
Close