Долниот дом на италијанскиот Парламент ја поддржа Владата на Мелони

epa10265370 Italian Prime Minister Giorgia Meloni (C) ahead of a confidence vote for the new government, at the Chamber of Deputies, the lower house of parliament, in Rome, Italy, 25 October 2022. EPA-EFE/Riccardo Antimiani

Долниот дом на италијанскиот Парламент и изгласа доверба на Владата на првата жена премиер Џорџа Мелони.

Во гласањето учествуваа 389 од вкупно 400 пратеници. За поддршка на Мелони се изјаснија 235 парламентарци. Против нејзината Влада гласаа 154 пратеници, а петмина се воздржаа од гласање.

Претходно денеска Мелони имаше обраќање пред Парламентот при што ја изложи својата владина агенда и нејзините приоритети.

Гласањето во Горниот дом на италијанскиот Парламент е закажано за утре

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close