Елисејска палата: Макрон и Путин согласни за потребата од деескалација во Украина

 Францускиот и рускиот претседател се согласни „за потребата од деескалација и продолжување на дијалогот во украинската криза“, соопшти од своја страна Елисејската палата, 

„Претседателот Путин не изрази никаква офанзивна намера(…) Тој јасно кажа дека не бара конфронтација“, се нагласува од Париз.

Сепак, на крајот од овој видео разговор постојат големи разлики. Путин му ја потврдил посветеноста на Макрон за преговорите за Украина. Тој, исто така, повтори дека на Русија и се потребни безбедносни гаранции.

Рускиот претседател од своја страна го повикува Западот да не предизвикува „паника“.т

Back to top button
Close