Емери по победата над Тотенхем: Овој натпревар ја покажува вистинската сила и класа на нашиот тим

epa10290682 Aston Villa manager Unai Emery reacts after the English Premier League soccer match between Manchester City and Fulham at Villa Park in Birmingham, Britain, 06 November 2022. EPA-EFE/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or ‘live’ services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Тренерот на Астон вила, Унаи Емери, ги сумираше впечатоците од натпреварот од 18. коло на шампионатот на Англија против Тотенхем. Тимот од Бирмингем победи со 2:0 на теренот на Тотенхем.

– Зборуваме за натпреварот кој ја покажува вистинската сила и класа на нашиот тим. Мислам дека одигравме многу добро во одбраната, создадовме шанси пре дпротивничкиот гол и генерално се чувствувавме самоуверено. На домашен терен Тотенхем е силен, понекогаш играјќи натпревари поотворено од вообичаено, а по анализи сфативме дека треба да играме дефанзивно, притоа да се трудиме да не ги трошиме шансите за гол. И ние го направивме тоа, изјави Емери за „Фудбал Лондон“.

Астон вила е 12-та во поредокот во Премие рлигата со 21 бод од 17 натпревари. Тотенхем е петти со 30 бодови.

Back to top button
Close