ЕП во ракомет: Германија се спаси од пораз против Австрија

Домаќинот на 16. Европско првенство во ракомет, репрезентацијата на Германија синоќа избегна пораз од Австрија во последниот натпревар од 3. коло во Групата-1 во Главната фаза. Австријците водеа со четири голови разлика во последните пет минути, но на крајот мораа да се задоволат само со бод.

На другите два натпревара бодовите ги освоија Франција и Унгарија.

Резултати:
Франција – Исланд 39:32
Унгарија – Хрватска 29:26
Германија – Австрија 22:22.

Табела: Франција 6 бода, Унгарија и Австрија по 4, Германија 3, Хрватска 1, Исланд 0.

До крајот остануваат уште две кола, а пласман во полуфиналето ќе обезбедат двете првопласирани репрезентации.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close