Ердоган му предложи на Путин Анкара да биде домаќин на „набљудувачкиот механизам” меѓу Москва, Киев и ОН

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин порача дека Анкара е подготвена да ја преземе улогата во „набљудувачкиот механизам” меѓу Москва, Киев и Обединетите нации, доколку се постигне договор за него, пренесоа британските медиуми.

Ердоган на рускиот претседател му кажал дека мора да се воспостави мирот во Украина  што е можно поскоро и дека мора да се преземат чекори за градење доверба, се наведува во соопштението од кабинетот на турскиот претседател.

За време на разговорот двајцата претседатели не разговарале за храната, но висок турски функционер минатата недела во брифинг за британски медиуми кажал дека Турција преговара со Русија и Украина за отворање на поморски коридор за извоз на украинското жито.

Back to top button
Close