ЕУ со санкции и за портпаролот на Путин, Песков

Европската унија вклучи неколку клучни поединци меѓу својата најнова листа на санкционирани лица од Русија. Меѓу нив се и:

-Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин
-Игор Сечин, извршен директор на руската нафтена компанија Роснефт

Во соопштението објавено денеска, Европскиот совет соопшти дека додава уште 26 лица и еден ентитет „на списокот на лица, ентитети и тела кои подлежат на рестриктивни мерки во однос на дејствијата кои го поткопуваат или загрозуваат територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Украина. .

Back to top button
Close