ФА бара поголема казна за Клоп за неговото однесување на натпреварот против Манчестер сити

epa09983149 Liverpool manager Juergen Klopp gestures on the touchline during the UEFA Champions League final between Liverpool FC and Real Madrid at Stade de France in Saint-Denis, near Paris, France, 28 May 2022. EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) одлучи да поднесе жалба на санкциите што ги воведе независната дисциплинската комисија против тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, поради неговото однесување на натпреварот од 11. коло на Премиер лигата против Манчестер сити.

Германскиот фудбалски стручњак е казнет со 34.000 долари поради недолично однесување кон судиите на средбата.

ФА смета дека оваа казна е премногу блага.

По 12 одиграни кола, Ливерпул има 16 бодови и се наоѓа на 10. место на табелата во Премиер лигата

Back to top button
Close