Федерер планира да игра следната година

epa09329193 Roger Federer of Switzerland hits a forehand during the men’s quarter final match against Hubert Hurkacz of Poland at the Wimbledon Championships, in Wimbledon, Britain, 07 July 2021. EPA-EFE/NEIL HALL EDITORIAL USE ONLY

 Дваесеткратниот Грен слем шампион Роџер Федерер ќе ја продолжи кариерата следната година.

Швајцарецот поради операција на коленото пропушти поголем дел од сезоната, а нема да учествува ниту на Вимблдон 2022.

– Да сигурно ќе продолжам да играм. Сè уште не знам како и каде. Но, ова е мојот план. За мене е важно да се вратам во форма и да тренирам. После тоа, може да изберам колку турнири ќе играм и кои ќе бидат тие турнири, изјави Федерер.

Швајцарецот е 20-кратен победник на Грен слем турнирите, а во минатото беше и прв на АТП ранг-листата.

Грен слемот Вимблдон ќе се игра од 27 јуни до 10 јули.

Back to top button
Close