Фернандеш за асистенцијата на Роналдо: Ова докажува дека за Португалија е поважно да победува отколку тоа кој дава голови

Фудбалерот од средниот ред на Португалија, Бруно Фернандеш го сподели своето мислење за асистенцијата на напаѓачот Кристијано Роналдо на натпреварот со Турција (3:0) на Евро 2024 година.

Во 56. минута Роналдо иако можеше да ја заврши акцијата, се одлучи за додавање кон Бруно Фернандеш кој ја погоди празната мрежа.

– Сите сакаат да постигнуваат голови, но тоа не е најважно и мојот гол го одразува тоа. Кристијано е нашиот најдобар стрелец, тој е стрелец, но кога ќе му се укаже прилика, прави додавање. Ова докажува дека поважно ни е да победуваме отколку да даваме голови. Сите знаат дека нашата цел е победа. Друга цел нема. Натпреварот со Грузија ќе биде многу важен, и покрај нашата ситуација, сакаме да победиме, изјави Фернандеш.

Роналдо ја забележа 8-та асистенција на Европското првенство и се израмни со рекордерот на Европските првенства, Карела Поборски по овој показател.

Португалија на 26 јуни ќе игра против Грузија во третото коло од групниот турнир на Евро 2024 година.

Португалија освои шест бода веќе обезбеди пласман во плејофот за ЕП 2024.

Back to top button
Close