Фон дер Лајен: ЕК е за соработка со Сунак за украинската криза и климатските промени

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека разговарала со новиот британски премиер Риши Сунак и дека е за соработка за прашања како што се руската агресија врз Украина и климатските промени.

„Унијата исто така работи на изнаоѓање заеднички решенија во рамки на Протоколот за Ирска и Северна Ирска кои ќе обезбедат стабилност и предвидливост“, објави Фон дер Лајен на Твитер.

Сунак и рекол на Фон дер Лајен дека претпочита да ја истражи можноста за постигнување решение преку преговори за прашањата поврзани со Протоколот за Северна Ирска, рече портпаролот на Даунинг стрит во посебна изјава.

„Премиерот и претседателката Фон дер Лајен со нетрпение очекуваат лична средба наскоро“, се додава во соопштението, но не се наведува кога би можело тоа да се случи.

Back to top button
Close