Франција преговара со ОАЕ за замена на руската нафта

EPA-EFE/YOAN VALAT

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер денеска истакна дека Париз мора да пронајде алтернатива за руската нафта.

Тој посочи дека Франција преговара со Обединети Арапски Емирати за замена за купувањето на руска нафта.

– Постојат разговори со ОАЕ. Мораме да најдеме алтернатива за руската нафта, изјави Ле Мер за радио Европа 1.

Back to top button
Close