Францускиот министер за спорт ја осуди пораката на Ѓоковиќ за Косово

Францускиот министер за спорт го осуди Новак Ѓоковиќ во средата (31 мај), откако тој напиша порака дека Косово е во „срцето на Србија“ по неговата победа во воведното коло на Ролан Гарос.

Тениската суперѕвезда родена во Белград напиша „Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството“ на камерата во понеделникот во Париз во услови на судири меѓу етничките Албанци и Србите.

Француската министерка за спорт Амели Удеа-Кастера изјави за радиодифузерот Франс 2 дека пораката на Ѓоковиќ е „јасно несоодветна“.

„Постои принцип на неутралност за теренот. Кога носите пораки за одбрана на човековите права, пораки кои ги зближуваат луѓето околу универзалните вредности, спортистот е слободен да ги изрази.

Но, во овој случај тоа беше порака која е многу активистичка, која е многу политичка. Не треба да се мешате, особено во сегашните околности, и тоа не треба да се повтори“, додаде Удеа-Кастера, која е поранешен прв човек на Француската тениска федерација.

Таа додаде дека директорката на Ролан Гарос, Амели Морезмо, разговарала со Ѓоковиќ и неговата придружба.

Back to top button
Close