Французите потврдија, Бензема ќе го пропушти Светското првенство

epa10310723 France’s Karim Benzema attends his team’s training session in Doha, Qatar, 17 November 2022. The FIFA World Cup 2022 will take place from 20 November to 18 December 2022 in Qatar. EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Напаѓачот Карим Бензема ќе го пропушти Светското првенство во 2022 година, објави официјалниот сајт на Француската фудбалска федерација.

На 34-годишниот Французин му била констатирана повреда на квадрицепсниот мускул на левата надколеница, што нема да му дозволи на играчот да учествува на Светското првенство во 2022 година.

Отсуството на најдобриот фудбалер за оваа година е голем хендикеп за „триколорите“ кои пред Мундијалот се помеѓу топ фаворитите за освојување на трофејот.

Франција во групата Д ќе игра против Австралија (22 ноември), Данска (26 ноември) и Тунис (30 ноември).

Back to top button
Close