ГАЛЕРИЈА: Најубавите острови во секој архипелаг во Грција

Грција е омилената дестинација на над еден милион Македонци според тоа колку ја посетија минатата година, а со прекрасните острови и мали островчиња групирани во архипелази, Грција е дом на уникатно убави дестинации. Овие предлози на најубавите острови по архипелази може да биде инспирација за летен одмор, од Санторини и Миконос на Кикладите, до Родос и Патмос на Додеканес.

Саронските острови, архипелагот пред вратите на Атина

Лоцирани во Егејското Море, помеѓу Атика и Пелопонез, Саронските Острови се најблиску до Атина: најблискиот е на помалку од 40 минути од Пиреа со хидроглисер, а најоддалечените најмногу 2 часот и 30 минути.

 

Хидра, елегантниот, уметнички Саронски остров

На овој остров на кој нема автомобили, можете да се движите со мазга или такси. Алтернативно, можете и едноставно да пешачите низ ридските пејзажи обложени со бели колиби за рибари, прекрасни куќички, мали манастири, борови и маслинови градини.

Колку што е автентична, толку е и луксузна, а Хидра го промовира својот уметнички, космополитски имиџ, што ја направи место за уметници и филмски ѕвезди, од Брижит Бардо до Мик Џегер.

 

Спецес, прекрасниот аристократ на Арголскиот Залив

Овој остров погоден за велосипеди е омилена дестинација за одмор за грчката аристократија веќе неколку векови.

На копно, нејзината огромна борова шума нуди одлични прошетки, со скриени заливи, изолирани цркви и на повисоко, панорамски поглед од 360 степени на Арголскиот Залив. Во однос на морето, добро одржуваните плажи се многу популарни во текот на летото, но заливите не уживаат слична популарност. Во вечерните часови, најдоброто место за одење е пристаништето, дом на главните барови, хотели и клубови на островот.

 

Споради, расфрлани околу источниот полуостров Пелион

Архипелагот Споради се наоѓа северо-источно од Атина и источно од полуостровот Пелион во Егејското Море.

До островите може да се стигне со брод од копнените градови Агиос Константинос и Волос, во Тесалија.

 

Скијатос, приморскиот рај на Спорадите

Скијатос, најмалиот остров во Споради, има бурна сезона: со своите пристаништа за риболов, тиркизни заливи и десетици бели песочни плажи, неговата главна привлечност лежи во морските задоволства, патувањата со брод и ноќниот живот.

 

Скирос, див, традиционален остров

Пооддалечен и подив од неговите сестри, овој грчки остров во Споради има посебен шарм.

Во селото Кора на врвот на ридот, можете да пешачите по кривулестите патеки во подножјето на византиската тврдина, а во внатрешноста има огромни недопрени простори кои сигурно ќе ги воодушеват љубителите на природата и планинарите.

 

Архипелагот Киклади, детето на јужното Егејско Море

Во јужниот дел на Егејското Море, помеѓу Атина и Крит, островите на архипелагот Киклади формираат круг околу светиот остров Делос, 150 километри јужно од грчката престолнина.

 

Санторини, ѕвездениот остров на Егејското Море

Бели села и сини куполи прилепени до страната на антички вулкан, патеки за пешачење по сртот на карпите, плажи со многу нијанси – црн песок на запад, црвени или бели плажи со камчиња на југ – живописни тераси каде што можете да уживате во свежо уловена риба, дизајнерски продавници и барови каде што можете да танцувате цела ноќ…

Санторини е најпопуларниот од 24-те населени острови на Кикладите, и тоа од многу добри причини!

 

Делос, античкиот остров недопрен од времето

Овој мал остров во центарот на Кикладите нема жители и хотели: единствената причина да се дојде до ова свето парче земја, митското родно место на Артемида и Аполон, е да се откријат исклучителните археолошки локалитети пронајдени низ островот. Остатоците од светилиштето на Аполон, големите мачки на Терасата на лавовите и богатите вили во Театарската област, сите го формираат големото културно наследство на хеленистичкиот Делос.

 

Миконос, гламурозниот остров на забави во Кикладите

Со белите куќи трансформирани во луксузни хотели и лавиринтот од улички со барови и плажи на кои постојано има забави во било дел од денот и ноќта, Миконос е главниот град за забава во Грција.

Но островот има и други богатства, вклучувајќи два многу интересни музеи (Археолошкиот музеј и Поморскиот музеј на Егејот) како и прекрасни манастири и патеки за планинарење кои во кои навистина може да се ужива.

 

Парос, Мека за спортови на вода

Мека за сурфери и китсурфери, Парос може да се пофали со широк спектар на атракции: забавна престолнина, рибарски пристаништа со тераси каде што можете да уживате во ручекот на чекор од водата, огромен број плажи и заливи како и пејзажи кои го одземаат здивот.

Остров кој сигурно ќе ве освои со својата магија!

 

Фолегандрос, островот помеѓу морето и небото

Со своите бели куќи прилепени за карпестите формации и црквите кои се надѕираат над работ на карпата, Фолеграндрос, гледан од Егејското Море, изгледа како да наоѓа меѓу морето и небото.

На овој мал остров во близина на Милос, можете да пешачите низ груби, планински пејзажи, да се нурнете во кристално чистите води на неколку заливи (Агиос Николаос, Катерго) и да се восхитувате на една од најубавите панорами на Кикладите од шармантното село Хора.

 

Островите на Северното Егејско Море, традиционалните земји од турскиот брег

Оваа група од осум главни острови, која зафаќа површина од стотина километри североисточно од Атина во Егејското Море, се наоѓа долж грчкиот и турскиот брег помеѓу Тракија и Измир.

 

Лезбос, остров со богато природно и културно наследство

Огромна пустинска висорамнина погодена од ветрови, карпести планини испрекинати со плодни долини, светски познато, една од најголемите скаменети шуми во светот (Сигри), неколку антички, отомански и џеновјански места, неколку помалку преполни плажа…

Навистина вреди патувањето кон островот Лезбос, во близина на турскиот брег.

 

Тасос, помеѓу античките градови и рајското крајбрежје

Гледајќи кон тракискиот брег, Тасос е најсеверниот од грчките острови. Издигнувајќи се над тиркизните води на Егејското Море, стои планинска силуета врз зелениот, груб предел покриен со борови дрвја.

Во меѓувреме, по должина на крајбрежјето има песочни плажи, карпести формации и длабоки заливи. Рај за љубителите на природата, островот ќе им се допадне и на љубителите на историјата, благодарение на прекрасните антички градови Лименас и Алики.

 

Самос, малиот остров со илјада пејзажи

Островот Самос можеби е помал, но неговите пејзажи се неверојатно различни. Во внатрешноста, можете да им се восхитувате на старите села прилепени за карпестите падини, високите ридови со борови шуми, грмушките и неколку терасовидни лозја. По должината на брегот, има колекција од карпи со креда, заливи со камчиња и песочни заливи.

На југот на островот, храмот на Хера, едно од најстарите грчки светилишта изградени пред 27 века, сè уште е привлечен до ден- денес.

 

Додеканезите, архипелагот покрај турскиот брег

Донесен од Егејското Море, архипелагот Додеканез се наоѓа во југоисточна Грција, во близина на егејскиот регион на Турција. Тој е најисточниот архипелаг во Грција.

 

Родос, најголемиот остров на Додеканезите

Познат по својот колос, сега исчезнато чудо на античкиот свет, Родос има сè што ви треба: шармантен стар град опкружен со бедеми, спектакуларни антички места во Линдос и Камирос, ретка разновидност на архитектонски стилови (италијански, византиски, традиционални грчки ), бројни плажи и идеални услови за сурфање и китсурфање. Остров за сите желби!

 

Патмос, мистичниот остров во Егејското Море

На овој остров во Додеканезите, животот се одвива по величествено темпо.

Додека се движите по кривулестите патишта, може да ја видите изненадувачката пештера на Апокалипсата, како и импозантниот манастир Свети Јован Богослов, место прогласено за светско наследство на УНЕСКО. Исто така можете да ја истражите природната убавина на островот со неговите пространства со камени пејзажи, плажи и карпести заливи.

 

Сими, бисерот на Додеканезите

На пливачко растојание од турското крајбрежје, островот Сими е познат по пристаништето Гиалос, засолнето во заливот обложен со неокласични резиденции и шарени куќи на ридот.

Но, природата сè уште го држи центарот на вниманието: широко отворени заливи, проѕирни карпи и патеки со капели долж сртовите. Подгответе се за мал остров кој сè уште на страната на дивината.

 

Јонските острови, природен рај во западна Грција

Распространети на три мориња (Јадранско, Јонско и Егејско Море), Јонските острови започнуваат јужно од Албанија (Крф), се протегаат по западниот брег на Грција и завршуваат западно од Пелопонез (Китера).

 

Крф, остров со сè што би посакале

Западно од копното на Грција, Крф создава уникатен коктел од заливи и плажи, античко византиско и венецијанско наследство и мали традиционални села.

И секако треба да се споменат вкусната кујна, маслиновото масло, локалните фестивали и бројните водени спортови достапни на островот. Мало катче од рајот овде на Земјата!

 

Кефалонија, дел од воодушевувачките предели во Јонското Море

Кефалонија е крајната природна дестинација. Ова прекрасно парче земја е изградено од полуострови, карпести шуми, борови шуми, песочни плажи – вклучувајќи ја прекрасната плажа Миртос – длабоки заливи и подводни пештери.

Пешачките патеки на планината Аинос нудат спектакуларен поглед на Коринтскиот залив. На југ, можете да видите маслинови градини, овошни дрвја и лозја, црешата на врвот на кефалонското уживање.

 

Закинтос (или Занте), остров со исклучително крајбрежје

Огромна рамнина опкружена со плажи на исток, пејзаж со карпести пештери на запад, земја обложена со борови и маслинови дрвја и лозја….

Закинтос е спектакуларен остров кој нуди непосредни и видлив промени во пејзажот. Патувањето со брод околу островот овозможува пристап до најубавите карпи, пештери и заливи на островот, главно недостапни по копно.

Извор: Мsn

Превод: Марта Стевковска

 

 

Back to top button
Close