Генералниот секретар на ОН: Прекинете го крвопролевањето, веднаш!

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, го осуди бомбашкиот напад на детската болница и родилиштето во Мариупол нарекувајќи го страшно.

Украина ја обвини Русиј дека ја бомбардирала болницата кога требало да има прекин на огнот. Во нападот ранети се најмалку 17 луѓе.

 

 

 

Back to top button
Close