Главниот диригент во театарот „Бољшој“ поднесе оставка

Диригентот Туган Сохиев објави дека поднесува оставка од функцијата музички директор и главен диригент на светски познатио театар „Бољшој“.

Сокиев – кој поминал години работејќи во музичкиот свет во Франција – исто така изјави дека ќе се повлече од својата позиција како музички директор на Националниот оркестар на Тулуз.

Во емотивната изјава тој рече дека секогаш ќе биде против конфликти во кој било вид или форма.

Тој рече дека е многу горд што доаѓа од толку богата културна земја како Русија, но и многу горд што е дел од францускиот музички живот.

Но, рече дека бил под притисок да направи невозможен избор на едно музичко семејство или културна традиција пред друга, откако Русија ја нападна Украина.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close