Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец

 

Напаѓачот на Атлетико Мадрид и Франција, Антоан Гризман јавно го поддржа својот сонародник и поранешен соиграч од Барселона, Самуел Умтити.

– Без Самуел немаше да има втора ѕвезда (зборуваме за победата на француската репрезентација на Светското првенство во 2018 година, која стана втора за Французите во историјата. Умтити беше во одлична форма една година, а потоа стана изборот на тренерите. Тој е примерен професионалец и пример за сите млади француски централни бекови, напиша Гризман.

Триесетгодишниот напаѓач реагираше на Твитер на изјавите на новинарот Дидие Рустан, кој повторно објави интервју со Ерик Абидал, кој во 2016 година рече дека Умтити може да стане „Бекенбауер“ за Барселона. Според Рустан, сега овие зборови изгледаат смешно. 

Back to top button
Close