Хезболах се заканува: Злонамерни Европејци, внимавајте

Хезболах ги предупреди своите противници дека е „илјада пати посилен“ од порано, додека неговите борци разменуваа оган на границата со израелските сили во насилство поттикнато од војната меѓу Хамас и Израел.

САД го предупредија Иран, кој ги поддржува Хезболах и Хамас, да не се меша во кризата. САД распоредија два носачи на авиони за да спречат било кој државен или недржавен актер да го ескалира конфликтот.

Функционерот на Хезболах, Хашем Сафиедин, обраќајќи им се на големата толпа поддржувачи, ги предупреди американскиот претседател Џо Бајден, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и, како што рече, „злонамерните Европејци“ да бидат внимателни. „Одговорот на грешката што може да ја направите со нашиот отпор ќе биде звучен“, рече тој.

„Она што го имаме е верата, а Бог е посилен од вас, сите ваши воени бродови и целото ваше оружје“, рече тој.

Back to top button
Close