Хрватска го победи Мароко и ја освои бронзата на Светското првенство 2022

epa10370131 Josko Gvardiol of Croatia (R) celebrates scoring the 1-0 during the FIFA World Cup 2022 third place soccer match between Croatia and Morocco at Khalifa International Stadium in Doha, Qatar, 17 December 2022. EPA-EFE/Noushad Thekkayil

Репрезентацијата на Хрватска ја совлада селекцијата на Мароко во натпреварот за 3. место на Светското првенство 2022 година во Катар. Селекцијата на Хрватска победи со резултат 2:1.

Сите голови беа постигнати во првото полувреме. За Хрватска погодија Јошко Гвардиол (7. минута) и Мислав Оршиќ (42. минута). Гвардиол со 20 години и 328 дена стана најмладиот стрелец во историјата на Хрватска на Мундијалите.

Единствениот погодок за Мароко го постигна Ашраф Дари во 9. минута.

Репрезентацијата на Хрватска освојува медал на второ Светско првенство во низа. На Светското првенство 2018 година, тимот загуби во финалето од Франција (2:4).

Да потсетиме, на Светското првенство во Франција во 1998 година, Хрватите освоија исто така бронзен медал.

И покрај поразот, Мароко го постигна најдобриот резултат во својата историја. Репрезентацијата стана и првата селекција од Африка која се пласираше во полуфиналето на Светското фудбалско првенство.

Back to top button
Close