И по короната – корона

Од вчера, на пример, Британската влада ги укина најголемиот број ограничувања воведени заради епидемијата, а престана и со дневните прес-конференции посветени на состојбите во земјата со корона-кризата. Дури, препорачаа одржување дистанца од еден, а не од два метри, најмногу заради барањата на угостителските, спортските и хотелиерските бизниси. Во Британија, во овој момент, има 43.000 починати од вирусот и над 305.000 потврдени случаи на заразени.

Независно од бројот на новозаразени и починати – патем, на глобално ниво, до сега се заразени (барем официјално тестирани) околу 10 милиони луѓе, половина од нив се излечени, а нешто под половина милион се починати – на светот веќе му здодеа од рестриктивните епидемиолошки мерки. На Балканот исто така. Границите се отвораат насекаде, некаде само со провизорни мерки за заштита, а туризмот на големо се рекламира за отворање на летните шеми. Се враќаат и спортските настани со публика, колку и да е бројот ограничен. Се отвораат аеродромите, кината, свадбените сали, теретаните и најголемиот број продавници и шопинг-молови. Во фризерските дуќани е глобална тепачка кој попрво да резервира термин за фенирање и фарбање.

Државите своите анти-вирусни кампањи сè повеќе ги профилираат како обврска и ризик на самите граѓани, со сè помалку генерализирани строги забрани. Повеќе се апелира на совеста на луѓето, отколку на спроведување на строги казнени државни политики. Дури и кога има потреба од заострување на правилата и евентуално враќање во карантини (како во Германија, на пример), тоа се прави на ограничени територии и врз помали заедници.

Сите зборуваат за нови епидемиолошки пикови и за можност од обновени есенски заразни бранови, а и сегашните статистики не се нигде за фалење – и сите забрзано укинуваат рестрикции и забрани. Како да се шири едно мислење дека „најлошото е зад нас“. Секоја недела некое ново лекче се рекламира како спас од заразата, иако такво нешто уште не е измислено.

колумната на Сашо Орданоски во целост прочитајте ја тука

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close