Ирска и Норвешка ќе ја признаат Палестина

Владите на Ирска и Норвешка денеска ќе ја објават својата одлука за признавање на палестинската држава, пишуваат медиумите во тие земји.

Даблин минатата недела посочи дека „сигурно“ ќе ја признае палестинската држава пред крајот на мај, а Осло навести слична иницијатива пролетта.

Лидерите на двете земји, вклучително и нивните премиери Сајмон Харис и Јонас Гахра Сторе, треба да одржат прес-конференции во денеска наутро во Ирска и Норвешка.

По тој повод, Ирска и Норвешка мора да ја соопштат својата одлука за ова, објавија ирските медиуми RTE и Irish Times и норвешките медиуми NRK и Aftenposten.

Израелското Министерство за надворешни работи објави видео порака до Даблин на социјалната мрежа Х за да предупреди на фактот дека „признавањето на палестинската држава ризикува да ве трансформира во пион во рацете на Иран и палестинското исламистичко движење Хамас“.

Оваа мерка „само ќе го поттикне екстремизмот и нестабилноста“, според израелската дипломатија.

Шпанскиот премиер Педро Санчез минатата недела најави дека во среда ќе го објави датумот кога Мадрид ќе ја признае палестинската држава.

Во март, Санчез објави заедничка изјава во Брисел со шефовите на владите на Ирска, Словенија и Малта, во која четирите земји изразија желба да признаат таква држава.

За Израел, овие планови претставуваат „награда за тероризмот“ што би го направило решението со преговори за војната во Појасот Газа помалку веројатно.

Повеќето од 193-те земји-членки на ОН – 142, според палестинските власти – досега ја признаа палестинската држава

Back to top button
Close