Исклучени 1.300 воени сателити, Украина стравува дека може да го изгуби пристапот до Старлинк

Се проценува дека 1.300 сателитски единици на украинската војска биле оневозможени минатиот месец, изјавија два извори за Си-Ен-Ен.

Исклучувањето дојде во услови кога се зголемени стравувањата дека украинските војници би можеле да го изгубат пристапот до Старлинк, интернет услугата која ја обезбедува Илон Маск

Back to top button
Close