Источниот брег на САД се подготвува за силна снежна бура, илјадници авионски летови се откажани  

Жителите на американските сојузни држави Њујорк и Њу Ингланд се засолниле од налетот на силен ветер од североисточен правец, кој донесе студ и околу 60 сантиметри снег во една од најтешките снежни бури во последно време.

Метеоролозите предвидуваат многу силна бура, која се движи кон североисточниот брег на САД, откако се формираше над Атлантикот, поради што беа откажани бројните авионски летови за овој викенд.

Податоците покажуваат дека станува збор за 8.000 летови.

Владите на сојузните држави Мериленд, Масачусетс, Њу Џерси и Њујорк прогласија вонредна состојба и предупредија на можен прекин на електричната енергија, апелирајќи до граѓаните денеска да не патуваат.

Националната метеоролошка служба предупреди и на поплави во крајбрежните области, а ударите на ветерот би можеле да бидат и со брзина до 113 километри на час

 

 

Back to top button
Close