Истрагата за упадот во Капитол: Трамп „можеби се вклучил во криминални дејствија“

Избраниот комитет на Претставничкиот дом кој го истражува упадот во Капитол на 6 јануари минатата година вели дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата кампања можеби се обиделе незаконски да го попречат броењето на изборните гласови на Конгресот и „се вклучиле во криминален заговор заради измама на САД“.

Во поднесокот доставен вчера до федералниот суд, Комитетот тврди дека мејловите кои се обидуваат да ги добијат ќе покажат дека самиот Трамп прекршил повеќе закони обидувајќи се да го спречи Конгресот да го потврди неговиот пораз на изборите во 2020 година, пишува Лос Анџелес Тајмс.

– Избраниот комитет, исто така, има основа со добра волја да заклучи дека претседателот и членовите на неговата Кампања учествувале во криминален заговор заради измама на САД, напиша комитетот во поднесокот поднесен до Окружниот суд на САД во Централниот округ на Калифорнија.

Поднесокот вклучува извадоци од речиси десетина прилози од високорангирани соработници на Трамп и потпретседателот Мајк Пенс. Неколкуте пребројувања покажаа дека иако Трамп постојано бил информиран дека ги загубил изборите и дека неговите тврдења за измама се неосновани, но и дека Трамп ги отфрлил фактите и продолжил да ги доведува во заблуда своите поддржувачи и да бара стратегија за поништување на резултатите.

Back to top button
Close