Израелците му покажаа на Блинкен изрешетено бебе и порачаа:„Сега е време за војна“

Врховниот воен командант на Израел порача: „Сега е време за војна“ додека неговата земја натрупува тенкови во Појасот Газа пред планираната инвазија за уништување на палестинската милитантна група Хамас, која владее со енклавата. Во обид да добие поддршка за својот одговор, израелската влада им покажа на американскиот државен секретар Ентони Блинкен и на министрите за одбрана на НАТО фотографии од деца и цивили за кои рекоа дека биле убиени од Хамас за време на викендот во Израел.

Блинкен рече дека му покажале бебе изрешетано со куршуми, војници со отсечени глави и млади луѓе изгорени во нивните автомобили.

„Тоа е само изопаченост на најлош можен начин“, рече тој. „Навистина е над сè што можеме да сфатиме“.

Израел вети одмазда за најсмртоносниот напад на палестинските милитанти во израелската историја. Како и другите ширум светот, Блинкен го повика Израел да покаже воздржаност, но исто така ја повтори поддршката на Америка, велејќи: „Ние секогаш ќе бидеме со вас“.

Тој денеска во Јордан требаше да се сретне со јорданскиот крал Абдула и Махмуд Абас, шеф на палестинската управа на Западниот брег окупиран од Израел, како дел од турнејата на Блискиот Исток, чија цел е да се запре ширењето на војната

Back to top button
Close