Израелска служба за итни случаи: Нема извештаи за повредени директно од иранските напади

Нема извештаи за повредени луѓе директно од иранските напади, соопшти израелската служба за итни случаи, јави Си-Ен-Ен.

Сепак, службата за итни случаи Маген Давид Адом (MDA) соопшти дека била повикана да интервенира кај вкупно 31 лице кои претрпеле полесни повреди додека се движеле кон засолништа и кои претрпеле напади на паника за време на нападите со дронови и проектили.

Претходно, МДА соопшти дека однела седумгодишно девојче во болница, кое се здобило со тешка повреда на главата поради шрапнел од проектил пресретнувач што бил лансиран за пресретнување на иранска ракета.

Back to top button
Close