Израелски медиуми тврдат дека од Газа се извлечени телата на исчезнати Израелци

Телата на неколку Израелци, кои изминатата недела беа киднапирани од Хамас за време на нападот, се пронајдени од израелската армија за време на вчерашниот копнен напад врз Газа, јавија израелските весници.

Весниците „Харец“ (Haaretz) и „Џерусалим Пост“ (Jerusalem Post) наведуваат дека израелските одбранбени сили пронашле неодреден број тела, враќајќи ги на израелска територија, како и некои работи што им припаѓале на исчезнатите лица.

Пешадија и оклопни единици на израелската армија вчера учествуваа во неколкуте рации во кои е „елиминирана ќелија на Хамас која истрелуваше противтенковски проектили на израелска територија“, пишува „Церусалим Пост“.

Back to top button
Close