Кејн со поддршка на одлуката жена да биде именувана како главен судија на натпревар на Англија

epa09515763 Main referee Kateryna Monzul, from Ukraine, reacts during the FIFA World Cup 2022 qualifying soccer match between Andorra and England in Andorra la Vella, Andorra, 09 October 2021. EPA-EFE/ALEJANDRO GARCIA

 Фудбалерот на Англија, Хари Кејн, искажа поддршка за назначување жена за главен судија на англиската репрезентација синоќа на гостувањето во Андора.

Англија победи со 5:0 во квалификациски меч за Светското првенство 2022.

– Ова е првпат жена да и суди на Англија и ова треба да биде прво од многуте. Историјата се оствари и ние сме чекор поблиску до Светското првенство, напиша Кејн на Твитер.

Правдата на овој меч ја делеше Украинката Катерина Монзул. Асистенти беа нејзините сонароднички, Марина Стрилетскаја и Светлана Грушк

Back to top button
Close