Кејт Мидлтон се сретна со првата дама на Украина во Бакингемската палата

Принцезата од Велс се сретна со првата дама на Украина пред погребот на кралицата.

Кејт одржа аудиенција со Олена Зеленска во Палатата попладнево, набргу откако сопругата на претседателот Володимир Зеленски ја посети Вестминстерската сала каде што се наоѓа телото на кралицата.
Даунинг стрит претходно одби да ги потврди извештаите дека Зеленска ќе отпатува во Велика Британија на погребот, додека нејзиниот сопруг останува во Украина борејќи се против руската инвазија.

Меѓутоа, претседателот Зеленски најде време од далечина да потпише книга на жалост за кралицата

Back to top button
Close