Кер: Имаме играчи кои еден ден ќе влезат во „Куќата на славните“

epa09601996 Golden State Warriors head coach Steve Kerr yells out to the floor in a play against the Philadelphia 76ers during the second half of the NBA basketball game between the Philadelphia 76ers and Golden State Warriors at the Chase Center in San Francisco, California, USA, 24 November 2021. EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO SHUTTERSTOCK OUT

 Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер, искажа пофални зборови за својот тим кој игра финале во НБА-плејофот.

Голден Стејт се бори за шампионскиот трофеј со Бостон селтикс. Резултатот е 2:2 во финалната серија која се игра до четири победи.

– Имаме група кошаркари кои еден ден ќе бидат во Куќата на славните. Мислам на Стив Кари, Клеј Томпсон, Дрејмонд Грин. Тие беа во тимот цело време, па не само што се надарени, туку се и неверојатно конкурентни, што е потребно за победа на гостински терен. Мора да покажете волја, интензитет и желба за победа. Овие играчи го имаат тоа, изјави Кер за „Sky Sport“.

Натпреварот број 5 од серијата ќе се игра на 14 јуни на теренот на Голден Стејт во Сан Франциско.

Back to top button
Close